Formularz


Urządzenie łazienki w funkcjonalny i przestronny sposób zależy głównie od naszej twórczej wyobraźni i kreatywnych rozwiązań aranżacyjnych. Małe pomieszczenie wymaga wstępnej wizualizacji, tworzonej w celu uniknięcia ewentualnych wpadek stylizacyjnych. Projektując wnętrze powinniśmy skorzystać z trików optycznych, wizualnie powiększających przestrzeń. Ściany zaadoptowane połyskującymi, białymi płytkami, lub estetyczną mozaiką w połączeniu z ceramiką podłogową o jasnej barwie znacznie powiększą małą łazienkę.

Najlepsze efekty uzyskamy, dzięki mozaice ułożonej do połowy ścian, lub wydzielającej poszczególne strefy. Ceramika sprawdza się w zabudowie armatury łazienkowej, jak również jako pojedyncze panele ozdobne. Dobrym pomysłem jest użycie możliwie największej liczby luster, tafli szkła, oraz dodatków wykonanych ze stali chromowanej. Wielkie lustro, zdobiące jedną ze ścian, odpowiednio oświetlone wpłynie na optyczne powiększenie wnętrza. Stalowe akcesoria łazienkowe, takie jak kubki, uchwyty szafek, stojaki, dozowniki i mydelniczki, odbijają wiązki światła, dzięki czemu pomieszczenie wyda się bardziej przestronne.

Decydując się na lampy, najlepiej, gdy wykorzystamy halogeny zamontowane w suficie, boczne kinkiety zawieszone nad lustrem, oraz diody podłogowe. Taka gra świateł pełni znacząca rolę w aranżacji, podkreśla charakter wnętrza, ociepla wystrój, oraz wizualnie powiększa łazienkę. Marząc o przestronnej i funkcjonalnej łazience nie możemy zapominać o podstawowych zasadach zachowania ergonomii. Montując sprzęty szczególną uwagę musimy zwrócić na praktyczne odstępy. Drzwi muszą gwarantować dostęp do wnętrza, bez jakichkolwiek przeszkód. Pomiędzy wanną, umywalką, a kompaktem powinna być zachowana 20 cm wolna przestrzeń. W przypadku szafek musimy oddzielić meble od armatury odległością około 50 cm. Również lustro musi zapewnić swobodne przeglądanie się w nim.

Kupując ceramikę łazienkową wybierajmy możliwie małe rozmiary. Sedes najlepiej podwieszany z wbudowaną w ścianę spłuczką. Niewielka umywalka nakładana na blat, lub specjalna misa ceramiczna pozwoli nam na funkcjonalne wykorzystanie pozostałej przestrzeni. Największym problemem okazać się może wanna i prysznic, na które ze względu na niewielkie rozmiary łazienki, często brakuje miejsca. Kreatywnym pomysłem jest montaż wanny z zainstalowanym parawanem prysznicowym. Rozwiązanie tego typu pozwoli nam na wielofunkcyjne wykorzystanie armatury, zarówno do szybkiego natrysku, jak i długiej, odprężającej kąpieli.

Modnym i praktycznym rozwiązaniem są wanny narożne i kabiny prysznicowe, bez brodzika i ścian bocznych. Strefę natryskową wydzielić możemy za pomocą tafli szkła. Panel natryskowy zainstalowany w ścianie zajmuje mało miejsca, dlatego polecany jest głównie do małych łazienek. W przypadku szafek, lepiej zrezygnujmy z masywnych mebli, zagracających przestrzeń. W aranżacji sprawdzają się niewielkie szafki, odbijające światło od połyskujących frontów. Większą uwagę powinniśmy poświęcić na dużą liczbę półek narożnych, pozwalających na ustawienie kosmetyków i akcesoriów toaletowych. Dobrym pomysłem są półki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych w okolicach wanny, lub wkomponowanych we wnęki ścian.

W małej łazience nie może zabraknąć praktycznych wieszaków, relingów i uchwytów pomocnych w oszczędności przestrzeni. Podobną funkcję pełnić może suszarka na pranie montowana pod sufitem. Łazienka zaprojektowana w kreatywny sposób zagwarantuje nam przestronne i funkcjonalne wnętrze, z którego korzystać będziemy chętnie i często. Twórcze rozwiązania sprawią, że nawet małe pomieszczenie pomieści wszystkie niezbędne sprzęty, nie obniżając tym samym jakości wystroju.

A A A